Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Fransızca MUN Kulübü MFINUE Konferansında

Okulumuzun Fransızca MUN kulübü, Tarihin Yankılarını Duymak temalı, 2-4 Aralık tarihlerinde Saint Joseph Lisesi’nin düzenlediği MFINUE 2023 (Birleşmiş Milletler Uluslararası Avrasya Frankofon Modelizasyonu) Konferansına katıldılar. İkisi başkan, geri kalanlar ise katılımcı pozisyonunda olmak üzere toplamda 16 üyemiz 3 gün boyunca MFINUE Konferansında okulumuzu temsil ettiler. Selin (9D), Arda (9A) ve Lal (11D), konferans hakkında bu makaleyi yazdılar.

Okulumuzun Fransızca MUN kulübü, Tarihin Yankılarını Duymak temalı, 2-4 Aralık tarihlerinde Saint Joseph Lisesi’nin düzenlediği MFINUE 2023 (Birleşmiş Milletler Uluslararası Avrasya Frankofon Modelizasyonu) Konferansına katıldılar. İkisi başkan, geri kalanlar ise katılımcı pozisyonunda olmak üzere toplamda 16 üyemiz 3 gün boyunca MFINUE Konferansında okulumuzu temsil ettiler. Selin (9D), Arda (9A) ve Lal (11D), konferans hakkında bu makaleyi yazdılar.

Açılış töreninde, konferansın teması tarihçi Sayın Edhem Eldem tarafından çok güzel açıklandı. Kendisine toplamda 3 soru soruldu ve o da bunları birer birer içten ve detaylı bir şekilde yanıtladı. Tarihin günümüze etkileri, geçmişten çıkarılan dersler ve muhtemel tekrarlar olabilecek en eğlenceli şekilde tartışıldı.

Kulüp üyelerimiz, farklı ilgi alanlarına sahip farklı komitelere ayrıldılar ve bu komitelerde konferansın temasıyla ilgili farklı konuları tartıştılar. Ardından, diğer katılımcılarla birlikte, soruna çözüm bulan taslaklar hazırlamaya başladılar.

Bu konferansın çoğunluğumuz için çok özel olmasının pek çok nedeni vardı. Yüz yüze katıldığımız ilk konferans olmasının yanı sıra aynı zamanda uluslararası bir konferanstı. Dünyanın dört bir yanından gelen ve en az bizim kadar hevesli olan gençlerle tanışma ve sosyalleşme fırsatı bulduk, bu da tartışmaların ruhuna çeşitlilik ve zenginlik kattı.

Uluslararası standartlardaki bu konferans için İstanbul’daki Saint Joseph Lisesi’ne teşekkür ediyoruz. Her bir katılımcının lise hayatına iz bırakan bir deneyim oldu. Kulüp üyelerimizin konferans hakkındaki yorumlarını okuyabilirsiniz:

 

Çağan: MUN hayatım boyunca birçok kez MUN konferanslarına katıldım… Bununla birlikte, MFINUE’22 benim ilk yüz yüze deneyimimdi ve dolayısıyla benim için daha değerliydi. BM’deki en “ciddi” komite olan Güvenlik Konseyi’nin başkan yardımcılığı görevini üstlendim.

 

İklim: Sırbistan ve Hırvatistan arasında geçen soykırım davasında 15 yargıç ve 4 avukatı sevgili başkanımla işbirliği içinde yönetmek çok keyifliydi. Üç günün sonunda Saint Joseph Lisesinden çok güzel anılarla ayrıldım. Aslında anlatacak çok şeyim var ama diğer arkadaşlarımın görüşlerini de okumanız için şimdi durmam lazım.

 

Batuhan: Benim ilk ve son MFINUE deneyimimdi. Duygularımı kelimeler ile açıklayamıyorum. Konferans boyunca çok güzel anlar geçirdik. İyi çalıştık ve ayrıca çok eğlendik.

 

Mert: Bu konferans, benim için tarif edilemez güzellikteydi, emeği geçen herkese teşekkürler!

 

Nilüfer: MFINUE sayesinde dünyanın dört bir yanından arkadaşlar edindim. Komite içi tartışmalarda birbirimize çok yardım ettik ve yalnızca üç gün içinde bir takım olduk.

 

Bilge: İlk gün etrafımda bu kadar ana dili Fransızca olan insanları görünce biraz stres olmuştum ve kendimi “nasıl olsa üç gün buradasın eğer güzel konuşamazsan sorun değil unuturlar zaten” diye cesaretlendirmiştim. Ama son gün, “umarım başka bir MUN konferansında yeniden diğer delegelerle karşılaşırız” diye düşünmeye başladım. Konferansı iki kelimeyle özetleyebilseydim “yorucu” ve “eğlenceli” derdim.

 

Ece: MUN’un bende bıraktığı en güzel anılar yeni arkadaşlar edinmek ve Cumartesi akşamı yapılan akşam yemeğiydi. Tekrardan MFINUE’ye uyum sağlamada bana yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

 

Vanessa: Ambiyansı, açılış ve kapanış seremonisi muhteşemdi. Eski arkadaşlarımı gördüm ve yenileriyle tanıştım. Bu 3 günde Saint- Joseph Lisesi’nde unutulmaz anılar yaşadım.

 

Arda: Her milletten yeni arkadaşlar edindim (yabancı arkadaşlara “Çay”, “Kralsın”, “Adamsın”, “Teşekkür ederim” gibi bazı Türkçe kelimeler öğrettik) ve bazı eski arkadaşlarımla da bu konferans vesilesiyle yeniden görüşme fırsatım oldu. Üçüncü güne denk gelen oylama sürecinde kararımızın Genel Kurul tarafından kabul edildiğini görmek bizleri çok mutlu etti.

 

Lal: Stresli ve endişeliydim ama asıl durumun aklımdakinin tamamen tersi olduğu için çok mutluyum. Pek çok anı biriktirdiğim ve yeni insanlarla tanıştığım, hayatımın unutulmaz deneyimlerinden biriydi. Organizatör ekibe ve Etat Major’e sonsuz teşekkürler 🙂

 

 

X