Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Frankofoni Festivali 2013, Program

25 Şubat – 4 Nisan
“Büyükler Küçüklere Anlatıyor” – Masal Anlatımı
Hazırlık Sınıfları
Bu 5. baskıda Afrika masalları onurlandırılıyor. Mali, Kongo, Madagaskar veya Fas gibi Afrika’nın çeşitli bölgelerinden gelen masallarda, kibirli bir prensesin, büyük kulaklı bir çocuğun, gururlu bir kurbağa veya Rafara adlı zavallı küçük bir kızın maceralarının anlatımında bedenin ve enstrümanların müzikselliğinin tamamı kullanılıyor. Medyatekerler ve yönetmen Zeynep Su Kasapoğlu eşliğinde masalları seslendirmek üzere çalışacak olan öğrenciler, Yeni Nesil 2000 İlkokulu’nda okuyan kardeşlerine bu masalları sergileyeceklerdir.

1 – 31 Mart
Yazar François Beaune Lisemizde Konaklıyor
10. Sınıflar
2013 Avrupa Kültür Başkenti Marsilya’nın etkinlikleri çerçevesinde, yazar François Beaune gerçek öyküler toplamak amacıyla 13 ayrı şehri ziyaret etti. Frankofon ayı etkinlikleri kapsamında, yazar François Beaune’yi lisemize davet ettik. Öğrencilerimizle yazı yazma atölyeleri düzenleyecek olan yazar sayesinde, öğrencilerimiz de bu gerçek öykülere katkıda bulunacak. Öğrencilerimiz Judith Mayer eşliğinde, daha sonra Fransa’da da yayınlanacak olan Açık Radyo programına katılacaklardır. Daha fazla bilgi için, buraya tıklayın
Sergi ve kokteyl 4 Nisan Perşembe saat 18.30. Herkes davetlimizdir !

www.mp2013.fr/histoiresvraies/

1 – 11 Mart
“Yeni Çıktı” – Reklam Afişi Tasarımı
10. Sınıflar
Öğrenciler Frankofon bir ürünün reklam afişini tasarlayacaklar. Fransız Kültür Merkezi, Fransız Ticaret Odası ve Fransızca Öğretmenler Birliği’nin üyelerinden oluşan bir jüri, Fransız Sarayı’ndaki törende en iyi afişlerin sahiplerini ödüllendirecektir.

12 Mart Salı
“Bir Şampiyon için Sorular” – Bilgi Yarışması
9. Sınıflar
Fransa’daki ünlü bilgi yarışması “Questions pour un Champion” örnek alarak düzenlenecek bu yarışmada, “Dokuz puan al, kazan”, “Final Karşılaşması” ve biraz da eğlenceyi kapsayan bölümler olacak.
Öğrenciler, Fransızca öğretmenlerinin geliştirdiği soruları yanıtlamak için Fransız kültürü hakkındaki bilgilerine başvuracaklardır. Daha fazla bilgi için, buraya tıklayın

18 Mart Pazartesi, 11.00-11.30
“Francophilement Quiz”- Yarışma Oyunu
Türk öğretmenler için
Günlük yaşamda iki kültürün bir araya geldiği bir lisede bunun izleri elbette görünüyor! Bu yılki Frankofoni Festivali herkese frankofon iş arkadaşlarının kültüründen ne kadar etkilendiklerini görme fırsatı sunacak.

18 – 22 Mart
“Türkiye Neden Avrupa Birliği’ne Girmelidir?” – Gazete Makalesi Yarışması
9. Sınıflar
Öğrenciler yazdıkları basın makalelerinin ulusal gazete Milliyet’te yayınlanması hakkını kazanabilmek için yazılarında tartışma, ikna etme, mantık, genel kültür ve düşünce yeteneklerini sergileyecekler. Ödüller, Milliyet’in baş editörü Derya Sazak tarafından verilecektir.

19 Mart Salı, 12.00 – 15.00
Frankofon Kelime Avı – Büyük Pist Oyunu
Hazırlık Sınıfları
Lisemizde, İstiklal Caddesi’nde ve Fransız Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan bu büyük kelime avı oyununun her aşamasında, katılımcılar on anahtar kelimeyi bulmak için kendilerine sorulan matematik, yemek sanatı ve coğrafya alanlarındaki sorulara Fransızca cevap verecekler ve anahtar kelimelerden yola çıkarak metinleri yeniden düzenleyeceklerdir.

21 Mart Perşembe
Herkes için Fransızca Matematik Günü !
Matematik oyunlarına odaklanan atölyeler, Uluslararası Kanguru Matematik Yarışması, bilmece, sudoku, satranç ve diğer birçok farklı faaliyeti içeren %100 matematiğe adanmış bir gün…

25 Mart Pazartesi, 20.00 (süre 30 dk)
“Gişe” Tardieu – Yetişkinler için Kukla Gösterisi
Halka açık – Biletli (5 TL, 3 TL)
Fransızca alt yazılı
Kocaeli Tiyatrosu tarafından düzenlenen ve lisemizde sergilenecek olan kukla gösterisi
Melih Düzenli (Yönetmen), Levent Muratoğlu, Tekin Ezgütekin (Oynayanlar-Manüpilasyon), Rona Topçuoğlu (Dekor Tasarım), Cafer Yiğiter (Işık Tasarım), İlker Sevüker (Ses-Efekt)

Bir adam trenin saati sormak için bir danışma bürosuna gelir. Tüm yaşamıyla ilgili katı bir sorgulamaya tabii tutulur…
İnsan, nereye gidiyorsun ? Yaşamın sana yetmiyor mu ? Ne istiyorsun ? Mutlu musun ? Sen niye varsın peki ? Artık yolun sonuna geldin mi, ne dersin ?
Oyun gün içinde 11. ve 12. sınıflara gösterilecektir.

27 Mart Çarşamba, 19.30
Vakko Eşarp Tasarım Yarışması Ödül Töreni
Cem Hakko’nun işbirliği ve Vural Gökçaylı’nın katılımıyla
11. Sınıflar – Plastik Sanatlar dersleri çerçevesinde
Törenden sonra bir kokteyl düzenlenecektir ve sergi açılışı yapılacaktır.

Başkanlığını Cem Hakko’nun yapacağı moda dünyasından oluşan jüri, öğrencilerin tasarladığı kreasyonlar arasından en güzellerini bu prestijli gecede ödüllendirecektir. Vakko eşarpları ve Vural Gökçaylı’nın “Anadolu Medeniyetlerinden Detaylar” isimli koleksiyonundan bir bölüm tanıtılacaktır. Defilenin koreografisini ise Uğurkan Erez tasarlamıştır. Eşarplar AKUT Derneği yararına gecede satışa sunulacaktır.

Jüri toplantısı sırasında çekilen fotoğrafları görmek için buraya tıklayın

daha fazla+
X