Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

"İdeallerinden vazgeçmesinler. Yani özetle; mücadele edin, çok çalışın; mutlaka hedefinizi yakalayacaksınız."

Fakülteden Canlı: Nihat ESG Montpellier’de

Nihat Ataman, 2015 mezunlarımızdan. Şu an, Montpellier Ecole de Commerce’te (ESG) Finans Bölümü 3. sınıf öğrencisi. Müziğe olan ilgisini Fete de la Musique’e katılımıyla perçinleyen Nihat ile, bir diğer tutkusu finans eğitimi hakkında konuştuk.

Nihat Ataman, 2015 mezunlarımızdan. Şu an, Montpellier Ecole de Commerce’te (ESG) Finans Bölümü 3. sınıf öğrencisi. Müziğe olan ilgisini Fete de la Musique’e katılımıyla perçinleyen Nihat ile, bir diğer tutkusu finans eğitimi hakkında konuştuk.

Üniversiteye başvuru sürecin nasıl oldu?

Fransa’da bir üniversitede okumayı arzuluyordum. Maalesef Campus France’dan red cevabı alınca, Montpellier Business School’a başvurdum. Bir ön elemeye (Business English ve Culture Française) tabi tutuldum. Barajı aşıp karşılıklı mülakatta da başarılı olunca okula kabul edildim. Bu okullar, yani Grandes écoles’ler, lisans eğitimi veren kariyere yönelik büyük şirketlerle anlaşmaları olan lisans programlarıdır.

Bu üniversitedeki eğitim aşamalarından biraz bahseder misin?

Dersler Fransızca. İkinci sınıfa geçmek için IELTS ve TOEIC sınavını geçmek zorunlu. İkinci sınıftayken, kariyerimde daha avantajlı olabileceğim bir eğitim veren ESG (Ecole de Commerce) Montpellier’e geçiş yaptım. ESG Montpellier, Galileo Global Education özel okullarından; Avrupa’da üçüncü, Fransa’da ise business alanında en iyi özel okul.

Ayrıca, Amerika ve İngiltere gibi ülkelerdeki anlaşmalı okullarda da okuyabiliyorsunuz. Kolombiya’ya giden bir arkadaşım oldu mesela. Sonrasında, 3. sınıfta bölümünüzü belirliyorsunuz. Ben bu son senemde finansı bölümünü seçtim. Ama finansla ilgili bir meslek edinmek istiyorsanız, master yapmak zorunlu. Master’ımı tamamlayınca finans mühendisi olacağım.

Üniversitenin ilk yılında korkuların ya da endişelerin oldu mu?

İlk sene biraz adaptasyon sorunu yaşadım. Bu dönemde biraz tek başınasın. Sonra uyum sağlayarak daha sosyalleştim. Müzikle uğraşan Türk arkadaşlarım oldu; ama Fransa’da yaşıyorsanız, Fransız arkadaşlarınız olması önemli. Bir diğer endişem ise, ilk yıl, derslerde başarısız olmaktı. Montpellier Business School’da eğitim daha bireyseldi; ama şimdiki okulum, ESG’de tam tersi, burada öğrenciler birbirleriyle daha kaynaşmış vaziyette. Okulun politikası bu yönde. Sürekli grup çalışmaları var ve ortak not da alınıyor. Bu yüzden burada hiç sıkıntım olmadı ve daha başarılı oldum. Öğretmenler not vermekten ziyade size bilgiyi zorla veriyorlar, başarısız olmak imkânsız!

Pandemi sürecinde nasıl ilerliyor dersler?

Dersler çevrimiçi devam ediyor. O konuda çok titiz bir okul diyebilirim. Sadece sınavları okulda olduk. Ekran önünde derslerin ilerlemesi, benim açımdan daha verimli oldu. Dikkatinizi bozacak hiçbir şey yok çünkü:)

Şu an lisede okuyan öğrencilerimize bir mesaj iletmek istesen ne olurdu?

Kendilerine başta bir hobi bulsunlar. Sanat olsun, müzik olsun, kitap okumak olsun… Kendilerini o anlamda geliştirsinler. Sosyal olsunlar. Ben lisede mesela utangaçtım biraz. Şu an geçmişe bakınca, kızıyorum kendime. “Sen yapamazsın.” diyenleri de çok dinlemesinler. İdeallerinden vazgeçmesinler. Yani özetle; mücadele edin, çok çalışın; mutlaka hedefinizi yakalayacaksınız.

X