Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

2019 Frankofoni Festivali

11 yıldan bu yana her sene Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz gelenekselleşen "Büyük Frankofoni Oyunu"na katılıyor. Frankofoninin on gizemli anahtar sözcüğünün peşine düşmek için, birer Frankofon olarak bilgilerini pratiğe döküyorlar, çeşitli oyunlara ve yarışmalara katılıyorlar...

Mart…

Frankofoni ayı boyunca lisemiz, dışarıya açık ya da liseye mahsus birçok etkinlik düzenleyerek, Fransız dilini ve Frankofon kültürleri onurlandırıyor.
Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz, Sainte Pulchérie’de yalnızca yedi ay geçirmiş olsalar da, bu etkinliklerde yerlerini buluyor ve bu sene 5 Mart tarihinde etkinliklerin açılışını onlar gerçekleştirdi.

…Kalemin Ucunda…

Önce, sabah derslerinde Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle, dil ve iletişim becerilerinin okul dışında bir kurum tarafından tanınmasının ilk aşaması olan D.E.L.F. A2 yazılı sınavına girdiler.

…Ve Oyunda !

Ardından, hak ettikleri güzel bir öğle yemeği arasından sonra, dört Hazırlık sınıfımız okulun avlusunda buluştu ve öğrenciler Demis Roussos, Nana Mouskouri, Adèle Exchalopoulos gibi ilham verici isimler taşıyan ekiplere ayrıldılar.
Çünkü tüm öğleden sonra boyunca, her ekip 2019 Frankofoni sözcüklerini bulmak için yarışacaktı. Bu sözcüklerin her biri bu sene lisemizde onurlandırdığımız Yunanistan bayrağının haç ve çizgilerini temsil ediyordu.
Ayrıca yakında Yunanistan temalı bir kültürel etkinlik gerçekleştireceğiz.

Yarışmanın kuralları ve açıklamalar anlatıldıktan sonra, ekipler lisenin çeşitli mekanlarına (spor salonu, sınıflar, kantin, görüşme odası vb.) dağılarak, onları bekleyen öğretmenlerin verdiği tematik oyunları buldular. Her ekip toplam beş oyuna katıldı, ve her oyunun sonunda tekrar oyun kurucunun yanına giderek, yeni bir aşamaya doğru yönlendirildi, başka bir ekiple veya kendi kapasiteleri ve becerileriyle yarıştılar…

Madame Nurdan eşliğinde lisenin kantininde Kiklad Adaları’na özgü tatlılar pişirdiler ; Madame Işıl ile birlikte Frankofon ülkelerin bazılarının geleneksel kıyafetlerini giyerek kılık değiştirdiler ; Madame Minâ ve Madame Yıldız Pandora miti ile ilgili bir oyunda sözlü anlama becerilerini kullanmalarını sağladı ; Madame Jocelyne’in seçtiği şarkılarla Frankofoninin farklı aksanlarına kulak verdiler ; Madame İdil ve Madame Menekşe öğrencileri dünyada Fransızcanın etki alanı hakkında bir yolculuğa çıkardı ; Monsieur Aziz ile spor yaptılar ; Madame Christelle onlara medyatek evreninde ve kaynak sınıflandırma konusunda oyunlar sundu, ve oyun kurucu Monsieur Julian öğrencileri İngilizce ünlü şarkıların Fransızca çevirileriyle oyun oynamaya ve şarkı söylemeye davet etti.

Bu oyunlar neşe içinde, herkesin birbirini yüreklendirdiği arkadaşça bir rekabet havasında ve tamamen Fransızca oynandı !
Saat 14:30’a yaklaşırken, Frankofoni sözcüklerini edinen ekipler sınıflarına geri döndü.

Frankofoni Bir Ekip İşi !

Her yıl olduğu gibi, Hazırlık sınıflarındaki tüm öğretim kadrosunun emekleri sayesinde, öğrenciler bir kez daha Fransızca eğlenebileceklerini ve öğrendikleri dilin beş kıtada konuşulan bir dil olduğunu fark ettiler !

Yunanistan bayrağını Frankofoni kelimeleriyle yeniden oluşturan ekibi de tabii ki Fransızca ve Frankofoniyle ilgili güzel hediyeler bekliyor!

Bu oyunu Fransızca öğretmenleri ekibiyle birlikte on bir yıldır tasarlayıp düzenleyen eğitim koordinatörümüz Julian Baillargues’e teşekkür ederiz.

daha fazla+
X