Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.
Başa dön

Büyük Frankofoni Oyunu… Frankofon Mağrip’in izinde

10 yılı aşkın bir süredir, Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz gelenekselleşen "Büyük Frankofoni Oyunu"na katılıyor. Frankofoninin on gizemli anahtar sözcüğünün peşine düşerek, birer Frankofon olarak Fransızca bilgilerini pratiğe döküyorlar, çeşitli oyunlara ve yarışmalara katılıyorlar...

Mart…
Frankofoni ayı boyunca lisemiz, herkese açık veya okul içinde birçok etkinlik düzenleyerek, Fransız dilini ve Frankofon kültürleri onurlandırıyor.
Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz, Sainte Pulchérie’de yalnızca yedi ay geçirmiş olsalar da, bu etkinliklerde yerlerini buluyor ve bu sene 3 Mart tarihinde etkinliklerin açılışını onlar gerçekleştirdi.

…Kalemin Ucunda…
Önce, sabah derslerinde Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle, dil ve iletişim becerilerinin okul dışında bir kurum tarafından tanınmasının ilk aşaması olan D.E.L.F. A2 yazılı sınavına girdiler.
…Ve Oyunda !
Ardından, hak ettikleri güzel bir öğle yemeğinden sonra, dört Hazırlık sınıfımız okulun avlusunda buluştu ve öğrenciler Leïla Bekhti, Tahar Ben Jelloun, Enrico Macias gibi ilham verici isimler taşıyan ekiplere ayrıldılar.
Çünkü tüm öğleden sonra boyunca, her ekip 2020’nin “Frankofoni sözcüklerini” bulmak için yarışacaktı. Bu sözcüklerinden biri bu sene lisemizde onurlandırdığımız Mağrip’i temsil ediyordu ve ekiplerin bu sözü onu bulması gerekiyordu.
Ayrıca okulumuzda bu dönem Frankofon Mağrip temalı bir kültürel etkinlik gerçekleştireceğiz.
Yarışmanın kuralları ve açıklamalar anlatıldıktan sonra, ekipler lisenin çeşitli mekanlarına (spor salonu, sınıflar, kantin, görüşme odası vb.) dağılarak, onları bekleyen öğretmenlerin verdiği tematik oyunlara başladılar. Her ekip toplam beş oyuna katıldı, ve her oyunun sonunda tekrar oyun kurucunun yanına giderek, yeni bir aşamaya doğru yönlendirildi, hem diğer ekiplerle hem de kendi kapasiteleri ve becerileriyle yarıştılar…
Madame Yıldız eşliğinde lisenin kantinine inene öğrenciler mutfağa dair bilgileri ve sözcükleri kullandılar ; Madame Işıl ile birlikte Frankofon ülkelerin bazılarının geleneksel kıyafetlerini giyerek kılık değiştirdiler ; Madame Minâ ve Madame Nurdan bir Fas masalı anlatarak sözlü anlama becerilerini kullanmalarını sağladı ; Madame Jocelyne ile şarkılarla Frankofoninin farklı aksanlarına kulak verdiler ; Madame İdil ve Madame Menekşe öğrencileri dünyada Fransızcanın etki alanını gösteren bir yolculuğa çıkardı ; Monsieur Korkut ile spor yaptılar ; Madame Christelle onlara medyatek evreninde ve kaynak sınıflandırma konusunda oyunlar sundu, ve oyun kurucu Monsieur Julian öğrencileri ünlü İngilizce şarkıların Fransızca çevirileriyle oyun oynamaya ve şarkı söylemeye davet etti.
Bu oyunlar neşe içinde, herkesin birbirini yüreklendirdiği arkadaşça bir rekabet havasında ve tamamen Fransızca oynandı !
Saat 14:30’a yaklaşırken, Frankofoni sözcüklerini bulmuş olan ekipler sınıflarına geri döndü.
Frankofoni Bir Ekip İşi !
Her yıl olduğu gibi, Hazırlık sınıflarındaki tüm öğretim kadrosunun emekleri sayesinde, öğrenciler bir kez daha Fransızca eğlenebileceklerini ve öğrendikleri dilin beş kıtada konuşulan bir dil olduğunu fark ettiler !
On Frankofoni sözcüğü arasından ödüllü sözcüğü bulan ekip, yarışmadan iki gün sonra güzel hediyeler aldı… Tabii ki hediyeleri de Fransızca ve Frankofoni ile ilgiliydi.
Ancak yarışmayı kazanan ekip, Kapadokya seyahatinde Yeşi Sınıf etkinliklerinde de bu avantajlarını koruyacaklar, ancak şimdilik bu ayrıcalığın ne olduğunu açıklamıyoruz…
Bu oyunu Fransızca öğretmenleri ekibiyle birlikte on iki yıldır tasarlayıp düzenleyen eğitim koordinatörümüz Julian Baillargues’e teşekkür ederiz.

daha fazla+
X