Bizi Takip Edin:
connexion
Lisemiz
Eğitim
Okul Hayatı
Öğrencilerin Yaşamı
Kültür ve Sanat
Küresel Eğitim
Yayın tarihi 9 Aralık 2016

Michal Bardavid ile Söyleşi

Buluşmalar

Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Projesi

Geçtiğimiz yıldan bu yana devam ettiğimiz Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Projesi kapsamında gazeteci muhabir Michal Bardavid’i 28 Kasım’da okulumuzda ağırladık. Gönüllü öğrencilerimiz, uluslararası başarıya ulaşmış "#iamchild" hareketine katılarak Suriyeli çocuklara destek oldular.

İstanbul’da bulunan beş Fransız lisesinin ortaklaşa yürüttüğü, Suriyeli çocukların okullaştırılması ve entegrasyonunu amaçlayan sosyal sorumluluk projemiz kapsamında Sainte Pulchérie Lisesi gönüllü öğrencileri bu yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi. İlk olarak Suriyeli fotoğraf sanatçısı Issa Touma’nın savaşın ilk 9 gününü evinin penceresinden kayda aldığı "9 Days" belgeselini izleyen öğrenciler konu ile ilgili görüşlerini paylaştılar. Ardından "iamchild" projesini yaratıcısının ağzından dinlediler...

Çin’in uluslararası haber kanalı CCTV’de muhabirlik yapan Michal Bardavid Türkiye-Suriye sınırında bulunan mülteci kamplarını ziyaret etti ve savaşın çocuklar üzerinde yarattığı ağır psikolojik travmaları gözlemleme imkanı buldu. Bu gözlemlerden yola çıkarak mülteci çocuklara destek olmak ve kendilerine olan güvenlerini geri kazanmalarını sağlamak için "#iamchild" projesini hayata geçirdi. Psikoloji ve dans terapisi eğitimi de almış olan Bardavid, çocukların uygulayabileceği figürler yaratarak bunları Arapça kısa cümlelerle kombinledi: "Ben güvendeyim", "Ben çocuğum", "Ben güzelim", "Ben seviliyorum" ve "Ben bir bütünüm".
Suriyeli mülteci çocuklarla birlikte dans atölyeleri düzenledi ve destek vermek isteyen insanlardan aynı figürleri yaparak videolarını "iamchild" hashtag’i ile internette paylaşmalarını istedi. Proje bugün uluslararası bir boyut kazandı ve her geçen gün büyüyor...

#iamchild projesi hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

Öğrencilerimiz proje ile ilgili düşüncelerini paylaşıyorlar:

"Iamchild projesiyle tanışmam Işıl öğretmenimin attığı mail ile oldu ve okuduğum andan itibaren videolarıyla ve yazılanlarla tüylerimi diken diken eden bir projeydi. İlk sorduğum soru bunu desteklemek için geç olup olmadığıydı. Bu projeyi desteklemek için gereken şey aslında Suriyeli mülteci çocuklarına sürekli hatırlatılması gereken “Ben güvendeyim”, “Ben seviliyorum”, “Ben bütün bir insanım”, “Ben güzelim” ve “Ben çocuğum” cümleleri ile video çekmek ve destek olmayı sağlamaktı. Bir hafta sonra Işıl hocamızın bize dediği şey bu projenin kurucusunun okulumuza geleceğiydi ve çok mutlu olmuştum çünkü hangi kararla başlattığını ve nasıl değişikliklere sebep olduğunu öğrenmek beni motive ediyordu. Projenin sahibi okula geldiğinde her şeyi öğrendikten sonra biz de bu hareketleri yaparak video çektik ve bu hareketleri yaparken onları desteklemenin verdiği mutluluğu hissetmek çok güzeldi. Suriyeli mülteci çocukların ise bu destekleri görme şansı olduğunda kendilerini bu mutluluğun bir parçası olarak hissedeceklerine eminim."
Selin KARAHAN - 10C

"Bu seferki toplantımız diğerlerinden biraz daha farklıydı, konuğumuz Michal Bardavid bize #iamchild projesini anlatmak için okulumuza geldi. Benim açımdan oldukça yararlı ve açıklayıcı oldu çünkü böyle bir projede yalnız olmadığımızı, olmadıklarını anladık. Konuğumuzun projesinde çocuklar için hazırladığı dans koreografisini yaparak projeye destek olduk, video çektik. Zevkli ve eğlenceli olmasının yanında küçük çocuklara kendilerini, çocukluklarını hatırlatarak çok ciddi bir amaca hizmet ediyor. Hareketleri yaparken çocukluğumuzda böyle travmalar yaşamamış olmamıza rağmen, bizim için de çok eğlenceli oldu. Proje hepimizi cok heyecanlandırdı, bir parçası olup küçük bir çocuğun umutlarına dokunabilmek gercekten cok mutluluk verici."
Nazlıhan FIRAT - 10D

"Yalın ayak gördüğünüz bir Suriyeli mülteci çocuk içinizi acıtır. Daha da önemlisi ona bir ayakkabı alacak kadar paranız yoksa cebinizde, içiniz daha da acır. Savaşın ortasında ölmemek için ülkesini terk eden bu masum evlatları sahiplenemeyen, onları ülkemizde istemeyen vicdansızları anlamıyorum. Onlar çok mu isterlerdi bu hayatı? Bugün savaş çıksa siz başka bir ülkeye zar zor göç etseniz siz bu muameleyi görmek ister miydiniz? İşte tam da bugün 28 Kasım 2016 Pazartesi günü konuştuklarımız ve izlediklerimizle gözlerimin önünde bu çocuklar tekrar canlandı. Daha da önemlisi #imchild projesiyle tanıştık. Bu projenin amacı onlara çocuk olduklarını tekrardan hatırlatmaktı. Etkinlik beş Arapça cümle ve her cümleye bir dans hareketiyle hepimizin zevk aldığı ve gerçekleri başka bir objektiften gösteren bir etkinlikti."
Deniz KÜPELİ - 10D

Galeri

Aynı Bölümde

"Aydın Zihniyetler İçin Kucak Dolusu Kitap" Projesi

Aydın Zihinler İçin Kucak Dolusu Kitap

"Aydın Zihniyetler İçin Kucak Dolusu Kitap" Projesi

2018

"Umuda İlmek" Projesi ile Halep’e Uzatılan Yardım Eli

Umuda İlmek

Lape’nin Küçük Postacıları

Güncel Konular

Öğrencilerimizin Asya Müzakereleri

S-Pace Geek : HEMA

Tarihi Avrupa Savaş Sanatları

İngilizce MUN Kulübü Darüşşafaka MUN Konferansı’nda

Lisemizin AB Destekli 2. Erasmus Projesi Başladı

Fransızca MUN Kulübü Üsküdar Amerikan Lisesi’ndeki Konferansta

4.SPMUN Konferansları

Bizi Takip Edin:
© 2013 Sainte Pulchérie Lisesi - Çukurluçeşme Sok. No: 7 Parmakkapı 34433 Beyoğlu / İSTANBUL
Tel: 0212 244 25 36 / 292 00 01 - Fax: 0212 252 70 24 / 244 56 79
Web tasarım: Istanbul IT Services | Web geliştirme: Florent Merlet