Bizi Takip Edin:
connexion
Lisemiz
Eğitim
Okul Hayatı
Öğrencilerin Yaşamı
Kültür ve Sanat
Küresel Eğitim
Yayın tarihi 22 Haziran 2018

Barış Ağacı Ödül Töreni’nin İkincisi Gerçekleştirildi

Sürdürülebİlİr Yaşam

Sainte Pulchérie Fransız Lisesi öğrencilerinin, çevre, kadın ve çocuk olmak üzere üç ana kategoride sosyal sorumluluk projelerine katkılarından dolayı seçtikleri "Barış Ağacı Ödülleri" 21 Mayıs Pazartesi akşamı Nicole Restoran’da düzenlenen özel bir davetle sahiplerine sunuldu.

Sainte Pulchérie Fransız Lisesi tarafından bu sene ikincisi düzenlenen ve geleneksel hale gelmesi amaçlanan "Barış Ağacı" Ödül Töreni, basın, sanat ve cemiyet dünyasından 30 seçkin davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Ödül töreni öncesi konuklara, tarihi yarım ada ve muhteşem Boğaz manzaralı Nicole Restaurant’ın sahibi şef Aylin Yazıcıoğlu’nun özel tadım menüsü takdim edildi. Yemeğin ardından, "Barış Ağacı" ödül törenine geçildi. Okulumuzun Çevreyi Severek Paylaşma Derneği, öğrencilerimizin kendi araştırmaları sonucu ve oy birliği ile seçtikleri isimlere ödüllerini takdim etti. Çevreyle ilgili sosyal sorumluluk projesi kategorisinde televizyon programı yapımcısı Güven İslamoğlu, kadınla ilgili sosyal sorumluluk projesi kategorisinde Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) Başkanı Şengül Akçar ve çocuklarla ilgili sosyal sorumluluk projesi kategorisinde Eğitim Reformu Girişimi (ERG) direktörü Batuhan Aydagül ödüle layık görüldü.

Tüm davetlilere katılımlarından ötürü teşekkür ediyoruz.


Eğitim Reformu Girişimi (ERG) Direktörü Batuhan Aydagül

Eğitim Reformu Girişimi (ERG), çocuğun ve toplumun gelişimi için eğitimde yapısal dönüşüme nitelikli veri, yapıcı diyalog ve farklı görüşlerden ortak akıl oluşturarak katkı yapan bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir girişimdir. ERG Direktörü Batuhan Aydagül, Marmara Üniversitesi’nde İşletme alanında lisans derecesini ve Stanford Üniversitesi’nde Uluslararası Eğitim Politikası ve Yönetimi alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Eğitim alanında 20 yıla yakın çalışmış bir politika analisti ve eğitim uzmanıdır. 2003 yılından beri ERG’de çalışmakta ve halen Direktörlük görevini yürütmektedir. 2007’de Liberya Eğitim Bakanlığı daveti üzerine ve Açık Toplum Vakfı desteğiyle, Dünya Bankası ve UNICEF gibi kalkınma ortaklarıyla geliştirilen Liberya İlköğretimi Yapılandırma Programı’nın koordinatörlüğünü üstlenmiş ve çalışmaları sonucunda Liberya Eğitim Bakanlığı’ndan Üstün Hizmet Ödülü almıştır. Son olarak, 2016 yılında OECD Yolsuzlukla Mücadele Ağı’nın gerçekleştirdiği Azerbaycan Yolsuzlukla Mücadele 4. Gözden Geçirme çalışmasına katılmış ve eğitimde yolsuzluğun önlenmesi ve yargılanması bölümünü hazırlamıştır. Türkiye’de kamu eğitimine yaptığı katkılardan dolayı 2012 yılında ABD’nin saygın düşünce kuruluşlarından Chicago Council of Global Affairs tarafından Patricia Blunt Koldyke Sosyal Girişimcilik Ödülü’ne layık görülmüştür. Batuhan, Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın (AÇEV) Danışma Kurulu Üyesidir. Öncesinde ise, Öğretmen Akademisi Vakfı’nda (ÖRAV), Darüşşafaka Cemiyeti’nde ve merkezi Hırvatistan’da bulunan ve bölgesel bir ağ olan Network of Education Policy Centers’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almıştır.

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) Başkanı Şengül Akçar
Şengül Akçar, İnşaat mühendisliği eğitiminden sonra, Boğaziçi Üniversitesi’nde Kamu Politikaları konusunda Master yaptı. Dar gelirlilere yönelik bir konut projesinde dört yıl çalıştıktan sonra 1986 yılında yoksul kadınları hedefleyen Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfını kurdu. Kadınlarla birlikte çalışarak onların ihtiyaçları doğrultusunda programlar geliştirmek ve uygulamak üzere Vakfın çalışmalarını yönetmektedir. Sosyal girişimcilik alanında Ashoka ödülü sahibidir ve Huairou Commission yönetim kurulu üyeliği ve WLP (Women’s Learning Partnership) danışma kurulu üyeliği görevlerini yürütmektedir. Şengül Akçar’ın kurucusu olduğu Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV), kadınları sosyal ve ekonomik olarak güçlendirmek amacıyla çeşitli programlar yürütmektedir. Kadınların çalışma hayatına katılmalarında en önemli engel olan çocuk bakım ve eğitim hizmetlerini yoksul bölgelere yaygınlaştırıyor, alternatif eğitim programları uygulanan Mahalle Yuvaları açıyor. Kadınların kalkınma sürecine katılmaları için gerekli liderlik becerileri kazanmaları ve kapasitelerini geliştirmeleri çeşitli eğitim programlarının yanı sıra kadınların liderliğinde Afete hazırlık, Mülteciler ve Yerel Yönetime katılım gibi çeşitli programlar yürütüyor. Finans, pazarlama ve danışmanlık desteği vererek kadınların kolektif işletmeler kurmalarına destek veriyor. Bugün vakıf, desteklediği 160 kadın kooperatifi kanalıyla 60 ilde yaygınlaştırıyor ve her yıl 20000 kadına ulaşıyor.

Televizyon Programı Yapımcısı Güven İslamoğlu
Güven İslamoğlu, 1984 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın Yayın Bölümü’nden (5 yıl İngilizce Örgün Eğitim) mezun oldu. Meslek hayatına 1990 yılında TRT Ankara Televizyonu "Gün Başlıyor" programında Yönetmen Yardımcısı olarak başladı. 1992 yılında İstanbul’a geldi. HBB televizyonunun kuruluşunda yer aldı. Haber programlarının yönetmenliğini yaptı. 1993 yılında Show TV‘ye geçti. Arena ve Prizma programlarının yönetmenliğini üstlendi. Daha sonra ekran önüne geçmeye karar verdi. 1994-1998 yılları arasında Show ve Star TV Haber Merkezlerinde muhabir olarak çalıştı. Bu dönemde sağlık ve çevre konusunda önemli haberlere imza attı. Özellikle sağlık haberleri nedeniyle bir dönem "Dr. Güven" olarak tanındı. 1999 yılında Mehmet Ali Birand’ın davetiyle deneyimli muhabir olarak CNN TÜRK’e geçti ve CNN TÜRK’ün kuruluşunda yer aldı. Ecevit, Kıbrıs, Annan Planı, Ağrı Dağı’na By Pass Tırmanışı, Balina Operasyonu, Kar Güreşi belgesellerini hazırladı. 2011 yılında giderek büyüyen çevre sorunlarına dikkat çekmek için "Yeşil Doğa" ve "Seyirci kalmayın" programlarını hazırlamaya başladı. "Yeşil Doğa" programı 2011 yılında Avrupa’nın Çevre Nobel’i olarak görülen "Eurosolar 2011 Güneş Ödülü"nü Berlin’de aldı. Ayrıca Güven İslamoğlu, içilebilir sularda yüzmesiyle tanınıyor. Türkiye’de çıkmadığı dağ (Ağrı dahil, Cudi hariç), girmediği kanyon, görmediği şelale ve yüzmediği krater gölü neredeyse kalmadı.

Nicole Restaurant / Şef Aylin Yazıcıoğlu
İstanbul’un gastronomik restoranı Nicole, yerli ve taze malzemelerden oluşan mevsimsel menüleri, şato tarzı şaraplara ağırlık veren kavı ve deneyimli servis ekibi ile rafine damaklara hitap eden bir butik restoran.
Şef Aylin Yazıcıoğlu 1967’de İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi. Akademik hayatına İngiltere’de devam eden Aylin Yazıcıoğlu Essex Universitesi’nde Toplumsal Cinsiyet alanında yüksel lisansının ardından da Cambridge’de Toplumsal Tarih doktorasına başladı. Doktorasının 3. yılında Cambridge’i bırakıp mutfağa atılmaya karar verdi. 2005 yılında Paris Cordon Bleu’de mutfak eğitimine başladı. Sonrasında 8 yıl boyunca başta Paris olmak üzere Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde, çoğu Michelin Yıldızlı üst düzey şeflerle birlikte, mutfağın her aşamasında çalıştı. 2013 yılında doğduğu şehre, kendi tabiriyle "İstanbul’una" döndü. Kaan Sakarya ile birlikte Nicole’ü kurdu. 2015’de Kaan Sakarya’nın ayrılmasından beri Nicole’ün hem şefi, hem yöneticisi olarak çalışıyor.

Galeri

Aynı Bölümde

"Çevrenin Genç Sözcüleri" Sainte Pulchérie’de!

WWF Doğa Öncüleri Gençlik Programı’nda Final Başarısı!

22 Nisan Dünya Günü’nü (Earth Day) Kutladık!

Video: Change Your Attitude & Change the World

Dünya Saati (Earth Hour) Yaklaşıyor !

24 Mart 2018 saat 20:30 - 21:30

Kilyos Sahilinde Temizlik

Güncel Konular

WWF Doğa Öncüleri Gençlik Programı’nda Final Başarısı!

22 Nisan Dünya Günü’nü (Earth Day) Kutladık!

"Aydın Zihniyetler İçin Kucak Dolusu Kitap" Projesi

2018

Video: Change Your Attitude & Change the World

Dünya Saati (Earth Hour) Yaklaşıyor !

24 Mart 2018 saat 20:30 - 21:30

Şile’deki Yeşil Okulumuz

Şile’deki Bahçemizi Ekme Zamanı

Bizi Takip Edin:
© 2013 Sainte Pulchérie Lisesi - Çukurluçeşme Sok. No: 7 Parmakkapı 34433 Beyoğlu / İSTANBUL
Tel: 0212 244 25 36 / 292 00 01 - Fax: 0212 252 70 24 / 244 56 79
Web tasarım: Istanbul IT Services | Web geliştirme: Florent Merlet