Bizi Takip Edin:
connexion
Lisemiz
Eğitim
Okul Hayatı
Öğrencilerin Yaşamı
Kültür ve Sanat
Küresel Eğitim
Yayın tarihi 12 Kasım 2019

10 Kasım Atatürk’ü Anma

Törenler ve Tarİh

Mektup Yarışması

Hazırlık D sınıfından öğrencimiz Ege Bora’nın, İstanbul Valiliği tarafından, 10 Kasım Atatürk’ü Anma çerçevesinde düzenlenen yarışmasında, Orta öğretim düzeyinde üçüncülük derecesi elde etmiş olan Atatürk’e mektubunu, Türkçe ve Fransızca olarak paylaşıyoruz.

Sevgili Atatürk,

Sana yazacağım mektuba sana ait sevdiğim bir sözle başlayacağım: “Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerim, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.”

Evet, seni göremedim ama bu sözlerini yerine getirerek seni görmüş gibi hissettim. Senin hakkında kitaplar okudum, belgeseller izledim. Seni fikirlerini anlamaya çalıştım. Milletimiz ile yazdığın destanların ne kadar muhteşem olduğunu anladım, hayranlıkla okudum. Milletimiz için yaptığın yenilikleri öğrendim. Kadınlara verdiğin hakların o zamanlarda neredeyse hiçbir millette olmadığını gördüm. Halkın iradesine saygı duydun, Cumhuriyeti ilan ettin. Yönetimde söz sahibi olduk. “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” dedin. Sanata önem verdin, sanat alanında bir sürü yenilikler yaptın. Tüm bu yaptığın yeniliklere bakınca bizler Türk Milleti olarak senin değerini bir kez daha iyi anlıyoruz.

Satırlarıma sözünle başladığım gibi sözünle bitirmek istiyorum: “Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır; fakat Cumhuriyet, ilelebet payidar kalacaktır.”

Sevgilerle,

İstanbul’dan bir Türk öğrenci

Galeri

Aynı Bölümde

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılına Adım Attık

Güncel Konular

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılına Adım Attık

Sınıf Öğrencilerimiz Diplomalarını Aldı!

Karne Töreni

Haziran 2019

12.Sınıf Öğrencilerimizin Sainte Pulchérie’ye Vedası

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ve Ara Dönem Töreni

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

Bizi Takip Edin:
© 2013 Sainte Pulchérie Lisesi - Çukurluçeşme Sok. No: 7 Parmakkapı 34433 Beyoğlu / İSTANBUL
Tel: 0212 244 25 36 / 292 00 01 - Fax: 0212 252 70 24 / 244 56 79
Web tasarım: Istanbul IT Services | Web geliştirme: Florent Merlet