Bizi Takip Edin:
connexion
Lisemiz
Eğitim
Okul Hayatı
Öğrencilerin Yaşamı
Kültür ve Sanat
Küresel Eğitim
Yayın tarihi 20 Mart 2019

Valérie Manteau Sainte Pulchérie Lisesi’nde Yazar Rezidansında

Buluşmalar

Frankofoni Festivali

21 Mart günü saat 18:30’da yazı atölyelerinde yapılan çalışmaların sunumunu kaçırmayın! Belki onunla lisenin koridorlarında, öğretmenler odasında veya kuşkusuz dersliklerde karşılaşacaksınız... Yazar Rezidansımızın altıncı senesinde konuğumuz olan Valérie Manteau’ya hoş geldiniz diyoruz. Okulumuzda bulunacağı süre boyunca Fransızca dersleri kapsamında 10. sınıf öğrencileriyle yaratıcı yazarlık atölyeleri gerçekleştirecek.

Altı senedir Sainte Pulchérie Lisesi bir yazar rezidansı projesi gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz yıllarda konuklarımız François Beaune, Mathieu Larnaudie, Alice Fargié, Sandra Lucbert ve Hélène Frédérick idi. 2019 yılı konuğu, "Le Sillon" adlı romanıya Renaudot Edebiyat Ödülü’nü kazanan İstanbul’a aşina bir yazar: Valérie Manteau.

28 Şubat 2019 tarihinde lisenin iletişim birimi Valérie Manteau ile bir röportaj yaptı:

10. Sınıf öğrencileriyle gerçekleştireceğiniz atölyenin konseptinden bize bahsedebilir misiniz?
Onlardan evlerinde buldukları bir kültürel nesneyi okula getirerek, ailevi veya kişisel bir öyküsü olan objeye dair diledikleri bir öyküyü anlatmalarını istedim. Bu öyküleri açımlayarak nesnelerde gizli kalmış geçmişten gelen sesleri duyurmaya çalışacağız. Nesnelere ve şeylere değer katan unsurun, onlarda okuyabileceğimiz öyküler olduğunu düşünüyorum.

10. sınıf öğrencilerimizle tanıştınız. İlk iki atölyeden sonra ilk izlenimleriniz nelerdir? Öğrenciler konuya ilgi gösterdiler mi?
Çok hoş bir sürpriz oldu çünkü oyuna katıldılar ve çok çeşitli nesneler getirdiler. Öğrencileri çok duyarlı buluyorum. Nesnelerle çok güzel bir ilişki kuruyorlar. Bu yaştaki gençlerin nesnelere bu denli nostaljik yaklaşabileceklerini tahmin etmezdim. Nostalji çok güçlü bir sanatsal enerji ortaya çıkardığı için, çok güzel metinler kaleme alacaklarını düşünüyorum.

Öğrenci çalışmalarını nasıl keşfedeceğiz?
21 Mart günü saat 18.30’da, muhtemelen bir müzayede mizanseni düzenleyerek, seçilen nesneleri sunacak olan öğrenciler, bunlara neden değer atfettiklerini bize anlatacak.

İstanbul çok bağlı olduğunuz ve sık sık geldiğiniz bir kent. Bu kente duyduğunuz sevginin kaynağı nedir?
İstanbul dünyanın en güzel kenti! İstanbul’da büyük bir nostalji var ve bu beni çok duygulandırıyor. Her sokakta bir öykü var. İstanbullular da kendi kentlerinin öyküsünü anlatmayı seviyorlar, ben de bu öyküleri dinlemeyi seviyorum. Hep yine gelmemin sebebi bu...

Paris, Marsilya ve İstanbul... Ülkeye göre farklı bir Valérie Manteau’yla mı karşılaşıyoruz? Bu üç kent sizi hangi açılardan etkiliyor?
Paris doğduğum kent. Paris’te tüm Parisliler gibiyim, kabayım ve hava durumundan şikayet ediyorum. Marsilya ve İstanbul seçtiğim kentler. Buralarda yaşamayı kentleri sevdiğim için ben tercih ettim. Marsilya’da da İstanbul’da da, çok farklı olsa da, insanların davranışlarını seviyorum. Marsilyalılar daha sert, dolaysız ve sinirli. Türklerse daha cool. Herşeye rağmen hayatın ve kentin keyfini çıkarmayı biliyorlar. Paris’ten gelince İstanbulluların kentlerini nasıl da takdir ettiklerini görmek çok çarpıcı.

Yazar rezidansında sürdüreceğiniz kişisel projeniz nedir?
İstanbul’da Amerikalı bir yazar olarak James Baldwin hakkında araştırmalar yapmak istiyorum. Burada vakit geçirdiğini fotoğraflarda gördüm. İstanbul sakinlerinden bana bu hikayeyi anlatmalarını isteyeceğim.

Öğrenci Çalışmalarının Sunumu

Öğrenciler, öğretmenler ve yazar sizi 21 Mart Perşembe günü saat 18.30’da "Geçmişin sesleri" başlıklı sunumu keşfetmeye davet ediyorlar.

Biyografi

Valérie Manteau Fransız bir yazar ve editör. 2008 - 2013 yılları arasında Les Échappés - Charlie Hebdo Yayınları’nda editör olarak çalıştı. 2013’te Marsilya’daki Avrupa Ve Akdeniz Uygarlıkları Müzesi’nde (Mucem) çalışmaya başladı ve 2018’de buradan ayrıldı. Tripode Yayınevi’nden çıkan iki kitap kaleme aldı : 2016’da "Calme et Tranquille" ve 2018 edebiyat sezonunda "Le Sillon". Her iki kitabında da anlatıcının özel ve gündelik yaşantısını yansıtan yazar değer verdiği bir ülkeye değiniyor: Türkiye.
Valérie Manteau "Le Sillon" adlı romanıyla 2018 Renaudot Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. Marsilya’da yaşıyor.


Sainte Pulchérie Lisesi davetini kabul eden Valérie Manteau’ya, projeye verdikleri emekler için Fransızca öğretmenlerine ve Fransızca Koordinatörü Julian Baillargues’e, iletişim birimine ve her sene yazar rezidansı projesine eşlik eden Judith Mayer’e teşekkürlerini sunar.

Aynı Bölümde

"Voix/e/t du passé" (Geçmiş’in sesi/yolu/görüntü)

Valérie Manteau ile yazar rezidansı kapanış akşamı

Frankofoni Zamanı!

2019 Frankofoni Ayı Etkinlik Programı

Fransızca M.U.N. Kulübü Frankofon Konsoloslar İle Tanıştı

"Çatırdayan Kemiklerin Sesi" Ve Yankılanan Sözcükler

Harika bir insanla harika bir buluşma...

Matematik Günü

2019 Frankofoni Ayı Etkinlik Programı

Frankofon Liseler Arası Edebiyat Ödülü

Son aşaması

Güncel Konular

4.SPMUN Konferansları

SPontan Veli Buluşması: "12.Sınıfta Sizi Neler Bekliyor?"

Kültür ve Edebiyat Sempozyumu ve 9. Makale Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi

Louie Cordero ve Ali Elmacı Öğrencilerimizle Buluştu

Fransızca M.U.N. Kulübü Frankofon Konsoloslar İle Tanıştı

Sainte Pulchérie Fransız Lisesi 16. Kültür ve Edebiyat Sempozyumu

Bizi Takip Edin:
© 2013 Sainte Pulchérie Lisesi - Çukurluçeşme Sok. No: 7 Parmakkapı 34433 Beyoğlu / İSTANBUL
Tel: 0212 244 25 36 / 292 00 01 - Fax: 0212 252 70 24 / 244 56 79
Web tasarım: Istanbul IT Services | Web geliştirme: Florent Merlet