Bizi Takip Edin:
connexion
Lisemiz
Eğitim
Okul Hayatı
Öğrencilerin Yaşamı
Kültür ve Sanat
Küresel Eğitim
Yayın tarihi 21 Mart 2019

Büyük Frankofoni Oyunu

Öğrencİ Çalışmaları

2019 Frankofoni Festivali

11 yıldan bu yana her sene Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz gelenekselleşen "Büyük Frankofoni Oyunu"na katılıyor. Frankofoninin on gizemli anahtar sözcüğünün peşine düşmek için, birer Frankofon olarak bilgilerini pratiğe döküyorlar, çeşitli oyunlara ve yarışmalara katılıyorlar...

Mart...

Frankofoni ayı boyunca lisemiz, dışarıya açık ya da liseye mahsus birçok etkinlik düzenleyerek, Fransız dilini ve Frankofon kültürleri onurlandırıyor.
Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz, Sainte Pulchérie’de yalnızca yedi ay geçirmiş olsalar da, bu etkinliklerde yerlerini buluyor ve bu sene 5 Mart tarihinde etkinliklerin açılışını onlar gerçekleştirdi.

...Kalemin Ucunda...

Önce, sabah derslerinde Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle, dil ve iletişim becerilerinin okul dışında bir kurum tarafından tanınmasının ilk aşaması olan D.E.L.F. A2 yazılı sınavına girdiler.

...Ve Oyunda !

Ardından, hak ettikleri güzel bir öğle yemeği arasından sonra, dört Hazırlık sınıfımız okulun avlusunda buluştu ve öğrenciler Demis Roussos, Nana Mouskouri, Adèle Exchalopoulos gibi ilham verici isimler taşıyan ekiplere ayrıldılar.
Çünkü tüm öğleden sonra boyunca, her ekip 2019 Frankofoni sözcüklerini bulmak için yarışacaktı. Bu sözcüklerin her biri bu sene lisemizde onurlandırdığımız Yunanistan bayrağının haç ve çizgilerini temsil ediyordu.
Ayrıca yakında Yunanistan temalı bir kültürel etkinlik gerçekleştireceğiz.

Yarışmanın kuralları ve açıklamalar anlatıldıktan sonra, ekipler lisenin çeşitli mekanlarına (spor salonu, sınıflar, kantin, görüşme odası vb.) dağılarak, onları bekleyen öğretmenlerin verdiği tematik oyunları buldular. Her ekip toplam beş oyuna katıldı, ve her oyunun sonunda tekrar oyun kurucunun yanına giderek, yeni bir aşamaya doğru yönlendirildi, başka bir ekiple veya kendi kapasiteleri ve becerileriyle yarıştılar...

Madame Nurdan eşliğinde lisenin kantininde Kiklad Adaları’na özgü tatlılar pişirdiler ; Madame Işıl ile birlikte Frankofon ülkelerin bazılarının geleneksel kıyafetlerini giyerek kılık değiştirdiler ; Madame Minâ ve Madame Yıldız Pandora miti ile ilgili bir oyunda sözlü anlama becerilerini kullanmalarını sağladı ; Madame Jocelyne’in seçtiği şarkılarla Frankofoninin farklı aksanlarına kulak verdiler ; Madame İdil ve Madame Menekşe öğrencileri dünyada Fransızcanın etki alanı hakkında bir yolculuğa çıkardı ; Monsieur Aziz ile spor yaptılar ; Madame Christelle onlara medyatek evreninde ve kaynak sınıflandırma konusunda oyunlar sundu, ve oyun kurucu Monsieur Julian öğrencileri İngilizce ünlü şarkıların Fransızca çevirileriyle oyun oynamaya ve şarkı söylemeye davet etti.

Bu oyunlar neşe içinde, herkesin birbirini yüreklendirdiği arkadaşça bir rekabet havasında ve tamamen Fransızca oynandı !
Saat 14:30’a yaklaşırken, Frankofoni sözcüklerini edinen ekipler sınıflarına geri döndü.

Frankofoni Bir Ekip İşi !

Her yıl olduğu gibi, Hazırlık sınıflarındaki tüm öğretim kadrosunun emekleri sayesinde, öğrenciler bir kez daha Fransızca eğlenebileceklerini ve öğrendikleri dilin beş kıtada konuşulan bir dil olduğunu fark ettiler !

Yunanistan bayrağını Frankofoni kelimeleriyle yeniden oluşturan ekibi de tabii ki Fransızca ve Frankofoniyle ilgili güzel hediyeler bekliyor!

Bu oyunu Fransızca öğretmenleri ekibiyle birlikte on bir yıldır tasarlayıp düzenleyen eğitim koordinatörümüz Julian Baillargues’e teşekkür ederiz.

Galeri

Aynı Bölümde

"Voix/e/t du passé" (Geçmiş’in sesi/yolu/görüntü)

Valérie Manteau ile yazar rezidansı kapanış akşamı

Frankofoni Zamanı!

2019 Frankofoni Ayı Etkinlik Programı

Fransızca M.U.N. Kulübü Frankofon Konsoloslar İle Tanıştı

"Çatırdayan Kemiklerin Sesi" Ve Yankılanan Sözcükler

Harika bir insanla harika bir buluşma...

Matematik Günü

2019 Frankofoni Ayı Etkinlik Programı

Frankofon Liseler Arası Edebiyat Ödülü

Son aşaması

Güncel Konular

RobotStudio Simülasyon Programı Uygulamaları Eğitimi

Medyatekte Yunan Haftası

Robotik Kulübümüzden Zapyon Rum Okulu Öğrencilerine Eğitim

Robotik Kulübümüz TRT Radyo1’de!

Başarılı geçen bir IELTS sınavının ardından...

Voix-là | Mayıs Bülteni

Bizi Takip Edin:
© 2013 Sainte Pulchérie Lisesi - Çukurluçeşme Sok. No: 7 Parmakkapı 34433 Beyoğlu / İSTANBUL
Tel: 0212 244 25 36 / 292 00 01 - Fax: 0212 252 70 24 / 244 56 79
Web tasarım: Istanbul IT Services | Web geliştirme: Florent Merlet