Bizi Takip Edin:
connexion
Lisemiz
Eğitim
Okul Hayatı
Öğrencilerin Yaşamı
Kültür ve Sanat
Küresel Eğitim
Yayın tarihi 14 Kasım 2018

Tevfik Fikret’in Evi Aşiyan Müzesi’ni Ziyaret Ettik

Seyahat ve Okul Gezİsİ

11. sınıf öğrencilerimiz, Türk Dili ve Edebiyatı derslerinde işledikleri, Servet-i Fünun edebiyatı ve Tevfik Fikret’i daha iyi anlayabilmek ve özümseyebilmek amacıyla Aşiyan Müzesi gezisi yaptılar. Gezide, müze yöneticisi Ata Yersu ve rehberler ayrıntılı anlatımlarıyla öğrencilerimize unutulmaz bilgiler verdiler.

Gezi sonucunda öğrencilerimiz, gezinin kendilerine çok şey kattığını belirten geri bildirimler verdiler. Öğrencilerimizin izlenimlerinden alıntılar:

"Türk Edebiyatı’nın önemli şairlerinden biri olan Tevfik Fikret’in planını kendisinin çizdiği evini yani Aşiyan’ı gezmek beni oldukça heyecanlandırdı. Yazarların yaşamış oldukları evlerinin hatta yazılarını kaleme aldıkları mekânların korunmasının ne kadar önemli olduğunu bu gezide anladım. Hayatı ve eserleriyle kitaplarda tanıştığımız yazarlarımızın yaşamış oldukları mekanları gezmenin, onları daha yakından tanımamıza yardımcı olduğunu düşünüyorum. Fikret’in evini gezerken içimden geçen mısralar bu geziyle daha da anlam kazandı. Bu gezi bende diğer yazarlarımızın yaşadığı mekanları görme arzusu uyandırdı."

"Kendimi sanki o döneme zaman yolculuğu yapmış gibi hissettim."

"Öğrendiğimiz bilgilerin ezberin dışına çıkıp, bize dönemin duygu ve düşüncelerini aşılanmasını sağladı; bu gezi. Sınavdan önce ezberlenen şeyler kolaylıkla unutulur ancak böyle geziler bizde güzel anılar olarak kalır. Bu gezi benim derse merakımı ve sevgimi yeniden körükledi."

"Tevfik Fikret’in, edebi kimliğinin dışında farklı yönlerini de keşfetmiş oldum. Örneğin evini ve bazı mobilyalarını kendi tasarladığını öğrendim. Bu tasarımlarını yaparken de sanat doğayı değiştirmemelidir düşüncesiyle hareket etmiş ve bu bana Atatürk’ün sırf bir ağaç kesilmesin diye Yalova’daki köşkünü taşıttırmasını hatırlattı. Tevfik Fikret’in çok büyük bir şair olduğunu ve değerlerinin Atatürk’ü dahi etkilediğini fark ettim."

"Bir an kendimi o dönemde yaşıyormuş ve her şeyi izliyormuş gibi hissettim."

Galeri

Aynı Bölümde

Orhan Kemal Müzesi Ziyareti

Orhan Kemal’in oğlundan Baba Evi’ni dinlemek...

Fransız Kültür Merkezi Medyateğini Keşfettik

Dini Mekanlar Gezisi

Cami, Kilise, Sinagog

Güncel Konular

Aydın Zihniyetler için Kucak Dolusu Kitap

2019

İki İmparatorluk ve Dostluk

Hazırlık sınıflar İçin Kaynaştırma Etkinliklerinin Son Etabı

Hep Birlikte Maçka Parkı’ndayız!

Kaynaştırma Etkinliklerinin İkinci Aşaması

Şirince’de Matematiğe Yepyeni Bir Bakış!

Kırmızı Sınıf

Datça’da Ekoloji

Bizi Takip Edin:
© 2013 Sainte Pulchérie Lisesi - Çukurluçeşme Sok. No: 7 Parmakkapı 34433 Beyoğlu / İSTANBUL
Tel: 0212 244 25 36 / 292 00 01 - Fax: 0212 252 70 24 / 244 56 79
Web tasarım: Istanbul IT Services | Web geliştirme: Florent Merlet