Bizi Takip Edin:
connexion
Lisemiz
Eğitim
Okul Hayatı
Öğrencilerin Yaşamı
Kültür ve Sanat
Küresel Eğitim
Yayın tarihi 19 Mart 2018

Frankofoni Oyunları Günü

Öğrencİ Çalışmaları

Hazırlık sınıfları ilk kez Frankofoni Şenlikleri’ne katıldı.

Bu sene de, 10 yıldan beri olduğu gibi, lisemizin dört Hazırlık şubesi eğlenceli bir oyun parkuruyla Frankofoni Şenlikleri’ne katıldı. Bu oyunda, öğrenciler farklı anlam evrenlerine ait yarışma sorularını Fransızca yanıtlıyor ve gizemli anahtar sözcüklerin peşine düşüyor...

Mart...

Frankofoni Şenlikleri, her sene mart ayı boyunca, lise kapsamında ya da herkese açık etkinliklerle Frankofon dil ve kültürlerini onurlandırmak için düzenlenir.
Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz Sainte Pulchérie’de sadece 7 ay geçirmiş olsalar da, bu dil evrenini keşfetmeye başladılar ve bu yüzden şenliklerin bir parçası olmayı hak ediyorlar. 6 Mart günü onlara yönelik etkinliklerimiz başladı.

...kalemin ucunda...

Sabah, Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle düzenlediğimiz, öğrencilerimizin ilk iletişim ve ifade becerilerini kazandıklarının ispatı olan D.E.L.F. A2 dil seviye belirleme sınavı gerçekleştirildi. Böylece öğrencilerimizin Fransızcada kaydettikleri ilerlemeler okul dışı bir kurum tarafından ölçülmüş oluyor.

...ve oyun başlasın !

Sınavda ter döktükten sonra, güzel bir öğle yemeği molasında dinlenip, öğleden sonra tüm hazırlık sınıfı öğrencileri kantinin verandasında buluştu. 4 Hazırlık şubemizin öğrencileri 8 gruba ayrıldı. Ekiplerinin isimleri de oldukça anlamlıydı: Monica Belluci, Lino Ventura, Umberto Eco...
Tüm öğleden sonra boyunca bu ekipler, Frankofoninin 2018 yılı için seçtiği sözcükleri kullanarak lisemizin İtalyan Gecesi etkinliğine bir slogan bulmaya çalışacaklardı.

Oyunun kuralları açıklandıktan sonra, ekipler okulun çeşitli mekanlarına (spor salonu, kantin, sınıflar, görüşme odası...) dağılarak orada kendilerini bekleyen öğretmenlerle birlikte beş farklı tematik yarışmaya katıldılar. Her oyun bitişinde ekipler tekrar oyun yürütücüsünün yanına dönerek yeni bir yarışmaya yönlendirildiler ; bazen başka ekiplerle karşı karşıya kaldılar, bazen de kendi kapasitelerini ve bilgilerini ölçtüler...

Mesela Mme Emilie’nin yardımıyla okul kantininde tiramisu yapmayı denediler ; Mme Işıl Frankofon ülkelerin geleneksel kıyafetlerini yaratarak kılık değiştirmelerine yardımcı oldu ; Mme Minâ ve Mme Yıldız "Pinokyo" masalı etrafında dinlediğini anlama alıştırması yaptırdılar ; Mme Carole ve Mme İdil, onlara müzik ve şansonlar sayesinde Fransızcanın farklı aksanları dinlettiler ; Madame Mesude onları adeta Frankofoni dünyası’nda bir yolculuğa çıkardı ; M. Aziz ile spor yaptılar ; Mme Christelle kütüphane dünyasının kapılarını açarak onlara kaynak tarama ve sınıflandırmanın püf noktalarını gösterdi ; M. Julian, oyun yürütücüsü olarak İngilizce ünlü şarkıların Fransızca coverlarını öğretti ve onları neşelendirdi!

Bu oyunlar süresince hem Fransızca tatlı bir yarışma havası esti, hem de herkes iyi vakit geçirdi ve birbirini teşvik etti.

Saat 14:45’e yaklaşırken ekipler Frankofoni 2018 sözcüklerinden türettikleri sloganları önerdiler.

Ayrıca 8 Mart sabahı, Dünya Kadınlar Günü kutlanırken, öğrenciler Mme Emilie’nin oyununda hazırladıkları tiramisuleri arkadaşlarıyla paylaştılar... Acaba bu bir ziyafet miydi? Bazı sırlar hiçbir zaman ifşa edilmemeli!

Her sene olduğu gibi, tüm öğretim kadromuzun katılımı sayesinde Hazırlık sınıfları Fransızca eğlenebileceklerini ve öğrendikleri dilin beş kıtada konuşulan bir dil olduğunu tekrar hatırladılar!

Günün sonunda en güzel sloganı bulan ekip elbette ödüllendirilecek ve ödülü Fransızca ve Frankofoniyle ilgili olacak!

On yıldır aralıksız düzenlenen Frankofoni Oyunları’nın yaratıcısı olan ve Fransızca öğretim kadrosuyla birlikte, bu oyunlar için sürekli emek veren öğretim koordinatörümüz M. Julian Baillargues’e teşekkür ederiz.

Galeri

Aynı Bölümde

Frankofon Liseliler Edebiyat Ödülü: Yaptıklarımız, Yapacaklarımız...

Elise Fontenaille ile Yaratıcı Yazarlık Atölyeleri

"İstanbul’u dinliyorum, gözlerim kapalı"

Pi Günü ve Matematik Haftası Etkinlikleri

Hélène Frédérick Sainte Pulchérie Lisesi Yazar Rezidansının Konuğu

Frankofoni Şenlikleri

Yazar Nathalie Azoulai Okulumuzda

Frankofoni Ayı Etkinlikleri

Güncel Konular

Felsefe Atölyesi Kulübü Sonbahar Öğretmenler Sempozyumunda

Eğitsel Kulüp Tanıtım ve Seçimleri

Dünyada ve Türkiye’de Sanayileşme Öğrenci Sergisi

Disiplinlerarası Bir Çalışma ve Sayın Cem Seymen ile Söyleşi

Üçüncü SPMUN Konferansı

Öğrencilerin Düzenleyip Yönettiği MUN Konferansı

Hazırlık Sınıflarının Küçük Müzesi ve Tiyatro Gösterileri

Medyatekte İngiliz Kraliyet Düğünü Kutlaması

Bizi Takip Edin:
© 2013 Sainte Pulchérie Lisesi - Çukurluçeşme Sok. No: 7 Parmakkapı 34433 Beyoğlu / İSTANBUL
Tel: 0212 244 25 36 / 292 00 01 - Fax: 0212 252 70 24 / 244 56 79
Web tasarım: Istanbul IT Services | Web geliştirme: Florent Merlet